خیانت

خیانت
پانته آ فیروزی روانشناس :

خیانت به معنای برقراری رابطه عاشقانه و احساسی با فردی غیر از همسر و یا شریک عاطفی است و بین افرادی رخ می دهد که با هم ازدواج نکرده اند و تعهدی به یکدیگر ندارند. خیانت می تواند با رابطه جنسی همراه باشد یا نباشد.
خیانت نوعی بی وفایی به اعتماد طرف مقابل است و می تواند منجر به از هم پاشیدگی روابط بین فردی شود. آنچه مهم است تعریف شما از این مسئله است زیرا هر رابطه ویژگی های مخصوص به خود را دارد و بی وفایی برای زوجین می تواند تعاریف متفاوتی داشته باشد.

چه افرادی بیشتر خیانت می کند؟

از نظر ویژگی های شخصیتی افرادی که مسئولیت پذیری آن ها پایین است و در برابر مسائل زندگی سازگاری کمتری دارند بیشتر احتمال دارد که به سمت خیانت بروند همچنین در افراد خودشیفته و کسانی که از لحاظ روانی ثبات کمتری دارند نیز این احتمال بیشتر است. بعضی از افراد نیز هستند که دیدگاه بازی نسبت به روابط جنسی دارند و مقید به رابطه با یک نفر نیستند.

انواع خیانت:

خیانت عاشقانه:

که به معنای علاقه قلبی به فردی غیر از شریک عاطفی است و شامل صمیمیت احساسی می شود و می تواند به سمت رابطه جنسی نیز پیش برود.
رابطه گهگاهی: که فرد به صورت گهگاهی با کسی رابطه جنسی برقرار می کند و صمیمیت احساسی وجود ندارد.

خیانت آنلاین:

که رابطه به صورت مجازی بین کسانی که تا به حال یکدیگر را ندیدند اتفاق می افتد و فقط اطلاعات اولیه ای از هم دارند و کم کم می تواند به سمت صمیمیت جسمانی و عاطفی برود.

 

بعد از این تجربه زوجین واکنش های متفاوتی نشان می دهند که معمولا همراه با هیجانات شدید و بدبینی و آسیب دیدگی است.

در خیانت نه تنها فرد خیانت دیده آسیب می بیند بلکه فرد خیانتکار نیز از لحاظ روانی دچار به هم ریختگی می شود و در کل زوجین آشفتگی شدید را تجربه می کنند  برخی از زوجین در مواجهه با این مشکل زندگی‌شان فرو می پاشد و برخی دیگر با مراجعه به روانشناس و گرفتن کمک حرفه ای رابطه خود را نجات داده و به مرور زمان اعتماد از دست رفته را بازسازی می کنند.

در نهایت تصمیم با زوجین است که بر اساس نوع زندگی خود و اولویتی که برای زندگی مشترکشان قائل هستند انتخاب کنند که بروند یا بمانند.

 

علل رایج جدایی

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با ما